21
Mar
07

Abdestin Sırrı


Abdest’in Sırrı 
 

 
 Ey iman edenler! Namaza duracagınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarinizi yıkayın. Eger cünüp iseniz iyice temizlenin. Hasta yahut yolculuk halinde iseniz, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredersiniz.”

1 – Abdestin Dolaşıma Etkisi:

Kalbin temiz kanı vucuda dagıttıgı büyük dolaşıma ek olarak, vucutta kullanilan kirlenmiş olan kanın kalbe ulaşması yani ters dolaşımın bozulması halinde küçük tansiyon dedigimiz basınç artması olur. Damarların esnek kalabilmesi bu dolaşımların duzenli calışmasını saglar. Bu esnekligin yitmesi halinde kalbe karşı bir zorlama meydana gelir, özellikle kalpten uzak beyin, el, ayak damarlarında sertleşmeler ve daralmalar başlar. Damarların esnek kalmasına yardımcı olan, günlük hayatımızın bir parçası sudur. Sıcak su damarları genişleterek, soguk su ise daraltarak, ozellikle kalpten uzak damarların esnek ve diri kalmasını saglar. Isı farkı nedeniyle, dolaşımın bozulması sırasında dokularda birikmiş olan besin birikimleri de genel dolaşıma katılmış olur. Günde beş kez gerek sıcak gerekse de soguk su ile abdest alan bir insan hem damar sertligine hem de bunun sonucunun beyine yansımasıyla oluşan bunamaya karşı korunmuş olur.

2 – Abdestin Korunma Sistemine (Lenf Dolaşımına) Etkisi:

Vücudun beyaz kan dolaşım sistemi dedigimiz lenf dolaşım sistemi, vücudun korunma mekanizmasıdır. Bu sistemin saglıklı çalışması özellikle bir kıldan ince beyaz kan damarlarının düzgün çalışmasına baglıdır. işte bu sistemin, bu ince damarların saglıklı görev yapması da, yine abdest alma ile guçlenir. Bir kişi abdest almanın lenf sistemini zinde tutmasının tesadufi bir sonuç oldugunu söylerse, abdest alma şekli bu yargının yanlışlıgını ortaya koyar. çünkü abdest alış şekli özellikle lenf sistemini de amaçlar. şoyle ki: Lenf sisteminin düzenli çalışması içini vücudun bir tek noktasının dahi ihmal edilmemesi gerekir, ki bu abdest almada kesinlik kazanmıştır. Lenf sisteminin uyarılmasindaki en önemli merkez burnun arkası ve bademciklerdir ki, abdest almada bu iki noktanın ozellikle yıkanması şartı vardır. Boyun yanlarının uyarılması lenf sistemine çok etkilidir. Bu da abdest alma da vardır. Abdest ve vücudun statik elektrigi: Normalde vücudun tümüne ait statik elektrik dengesi saglıklı bir vücudun koşuludur. Gerek havadaki özellikler, gerekse de günlük yaşantılarımızda bolca kullandı ımız plastik giyim ve eşya bu dengeyi bozucu niteliktedir.
Oysa, günde birkaç kere aldıgımız abdest ile bu etkiden tamamen sıyrılırız. Statik elektrigin birçok psikosomatik hastalıga neden olduggu bilinmektedir. En olumsuz etkisini ise deri altındaki minik kaslar üzerinde göstererek, bu kasları gererek işlemez hale koyar ki; önce yüzde başlayan erken kırışmaların sebebi budur. Tabi bu kavram bütün vücut için geçerlidir. Bir çok kişi ömür boyu abdest alanların nur yüzlü olma sebebini daha iyi anlayabilir. Yukarıda verdigimiz ayetin statik elektrik ile ilişkisi vardır. Ayetin teyemmüme ait bölümü abdestin bu statik elektrige karşı nimetinin tamamlanmasıdır. Zira teyemmüm büyük ölçüde statik elektrigi yok eder. Ayette açıklandıgı gibi şuphesiz abdestin temizlik yönü de apayrı tibbi bir mucizedir. Günümüz insanı “ben zaten elimi yüzümü yıkıyorum.” diyebilir. Bu alışkanlıgın bile en uygar toplumlarda yüz yıllık bir geçmişi oldugunu unutmayalım. üstelik hiçbir zaman ögütle temizlik, ibadet disiplini gibi sürekli ve geçerli olamaz

Reklamlar

0 Responses to “Abdestin Sırrı”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


İlahiaşk

Blog İstatistiklerim...@

  • 865,685 hits

Hatırlatıcı Notlar

 

 

İlahi Aşk Yolculuğu

İlahi Aşk Yolculuğu kitabımızın Kitapyurdunda da satışları başlamıştır.

İmam-ı Gazali

İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçluğu
Hayatında denge problemi yaşayan,
kişiliğinde, aile ilişkilerinde, ebeveynliğinde, sosyal ilişkilerinde, eğitiminde, ruhsal dünyasında kendini geliştirmek ve problemlerini çözümlemek, hedeflerine bilinçli yol almak için deneyimli bir rehbere ihtiyaç duyan, bayan danışanlara yardımcı olmak için buradayım. Saygılarımla.

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Mart 2007
P S Ç P C C P
    Nis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

@Son Yorumlarım@

hakkında fakraczi
hakkında fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 782 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com

Twitter Sayfama hoş geldiniz.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: