19
Tem
07

REGAİB GECESİNİN FAZİLETİ
HUTBE: REGAİB GECESİNİN FAZİLETİ 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِكُمْ عَزيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَريصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنينَ رَؤُفٌ رَحيمٌ 

Muhterem Müslümanlar!
Recep ayının Müslümanlar arasında büyük bir değeri ve müstesna bir yeri vardır. Bu ay yaklaşırken, uyanık Müslümanlarda, maddi ve manevi bir hazırlık başlar; Recep ayının feyzinden ve bereketinden istifade için hayır ve hasenatta bir çoğalma olur. Çünkü Recep ayı, içinde ulvi tecellileri ve ilahi sırları saklamaktadır.
Recebi Şerif’in ilk cuma gecesi (19/20 Temmuz 2007), Reğaib gecesidir.
Reğaib, ihsanlar ye bol vergiler manasınadır. Allah Teala’nın kullarına İlahi lütfunun çokluğu, keremin bolluğu ve pek çok suçlunun bağışlanması sebebiyle bu geceye Reğaib gecesi adı verilmiştir.
Allah Teala’nın nezdinde zamanların değerleri birbirine eşittir. Fakat bazı zamanlarda zuhura gelen ulvi hadiseler, o vakte diğerlerinden daha üstün bir değer kazandırır.
Reğaib gecesi, ulvi gecelerden biridir. Bu gecenin hürmeti sebebiyle Rabbimiz pek çok günahkarlarm hatalarını rahmet-i İlahisiyle bağışlar.
Reğaib kandilinin bu değeri nereden kazandığı hususunda çeşitli beyanlar bulunmaktadır. Bunlardan biri, Hazret-i Amine validemiz böyle bir gecede Resulullah Efendimiz’e hamile olduğunu anladığı veya Hazret-i Abdullah ile evlendiği nokta-i nazarıdır.
Doğum tarihi ile ana rahmine intikal zamanı arasındaki müddetin, doğum müddetinden eksik olma ihtimali şu şekilde izah ve telif edilmektedir:
Arablar, cahiliyet devrinde bile, Receb-i Şerife hürmet gösterirlerdi; bu ay girince harp ve döğüş yapmazlar, çapulculukta bulunmazlardı. Fakat geçim sıkıntısına düştükleri zamanlarda, kabilelere ilan ederek ayların isimlerine takdim ve te’hir yaparlar; Cemaziyel-ahire Recep; Recep ayına da Cemaziyel-ahir derlerdi. Bu şekilde hareketle, kendilerince, harbe müsaade hükmü çıkarırlardı.
Resülullah Efendimiz’in peder ve valideleri, böyle ay isimlerinde değişiklik yapılan bir senede evlenmişlerdi. Aslında bu ay, Cemaziyel-ahir idi. Fakat isim değişikliği yapılması sebebiyle, Recep diye anılmış ve halk arasında böyle yayılmış bulunmaktadır.

Muhterem Müslümanlar!
Alemi kaplayan küfür bulutlarını dağıtacak, kalplerde yer tutan batıl inançları değiştirip iman nurunu yerleştirecek Hazret-i Muhammed’in ana rahmine intikali, dünya tarihinde büyük bir dönüm noktasıdır.
Zira küfrün ve putperestliğin amansız düşmanı, nurun ve hidayetin rehberi, fikirlerin fatihi, fakirlerin hamisi, yükselmenin teşvikçisi ve ins-ü cin Peygamberinin dünyaya şeref vereceği zaman yaklaşmaktaydı.
Me’yusların ümitgahı, yolunu şaşıranların delil-i rahı, perişan kimselerin penahı ve çaresizlerin sebeb-i felahı Hazret-i Muhammed’in nuru, Hazret-i Abdullah’tan Hazret-i Amine’nin alnına intikal etmiştir.
Çok geçmeden doğacak, küfr-ü cehli kovacaktı Zübde-i irfan, rahmet-i Rahman, muallim-i Kur’an Peygamber-i ahirzaman alemlere yavaş yavaş gölge salıyordu.
Halik-ı Kainatın habibi, «Levlak» ikliminin meliki ve enbiya silsilesinin serdarı Hazret-i Muhammed’in alemleri şereflendireceği zaman yaklaşıyordu. Zaman zarfına sığmayacak bir büyüklüğe sahip Hazret-i Muhammed’in teşrifi; zamana, mekana ve cinlere şeref kazandıracaktı.

Din kardeşlerini!
İlahi esrar hazinelerini içinde saklayan mübarek Reğaib gecesine rağbet göstermek, gönlü uyanık her mü’minin şiarı olmalıdır. Bu gece yaklaşırken oruç tutarak, kendini murakabe edip hesaba çekerek, istiğfarlar ederek derünunu tasfiyeye çalışmalıdır. Zira, gönül nurlanmadıkça marifetullah zevki doğmaz.
Sür, çıkar ağyarı dilden ta tecelli ede Hak.
Padişah konmaz saraya hane mamur olmadan.
Bu geceyi ihya için kaza ve nafile namazı kılmalı, tevbe-i istiğfar etmeli, Kur’an-ı Kerim ve salavat-ı şerife okumalıdır. Günün manasını birbirine anlatıp mü’min kardeşinin kandilini tebrik etmeli ve gecenin feyzini ruhumuza sindirmelidir.
Minarelerdeki kandiller gibi letayif kandilleri yanmalı, şüle şüle iklim-i ruhu aydınlatmalıdır. Okunan sala sesleriyle coşmalı, camilere koşmalı ve yapılan nasihatlerden faydalanmalıdır. Gökte melek, yerde mü’minler gecenin tes’idi için birbirleriyle yarışmalı, Allah Teala’ya kullukta bulunmalıdır.

    Mehmed EMRE – Büyük Hutbe Kitabı – c. 1, s. 240 – 241 –

Reklamlar

0 Responses to “REGAİB GECESİNİN FAZİLETİ”  1. Yorum Yapın

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


Blog İstatistiklerim...@

  • 819,894 hits
İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Sahifelerinize ne yazdığınıza dikkat ediniz. Çünkü bu, Rabbinize karşı okunacaktır. Yazık o kimseye ki çirkin söz konuşur. Eğer içinizden biri bir kardeşine içinde çirkin söz bulunan bir yazı gönderse, şüphesiz bu bir hayâsızlık olur. Ya Rabbine karşı kötü söz söyleyenin hâli ne olur?

Bişr-i Hâfî

Temmuz 2007
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arşivler

@Son Yorumlarım@

hakkında fakraczi
hakkında fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 719 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com
3 evladımın da nasiplendiği ilim ve Hikmet menbağı Ihlamur Kuran Kursu. Lise Dersleri ❤️Kuran Kursu ❤️Sanat ❤️Edep ❤️Kişisel Gelişim❤️ Liderlik ❤️Vaize eğitim hepsi birarada.  Kızlarım doğmadan yıllar öncesinde niyetime aldığım bir eğitim yuvası.  Çok şükür Mevla'ma. 🌹💞 niyetim kabul oldu ve gerçekleşti.  @suhedanurbsk #esraaulupnr @muhteremulupnar  #beşiktaş #ıhlamur #kurankursu #kuran #sünnet #ilim #hikmet #seminer #konferans #yemekhane #yatakhane #ebru #hat #kaligrafi #dikiş #nakış #örgü #istanbul #Allah #ıhlamurkokusu #vefa

%d blogcu bunu beğendi: