18
Eyl
07

Haydi Namaza


öyle günahlar vardır ki, Allah yolunda bedenen çalışmaksızın affolunmazlar.öyle günahlar da vardır ki, gecenin bir vakti sıcak yatağı terkedip Allah yolunda gözyaşı dökmedikçe affolunmazlar.öyle günahlar vardır ki, affolunmaları bir yetimin başını okşamaya, bir insana gülümsemeye, hiç tanımadığın birine merhaba, günaydın demeye bağlıdır.Bazı günahlar, islâm ülkesinin sınırında nöbet tutmakla silinir ancak. Bazı günahları, tabir caizse “kan temizler”.

Günah, insanın içinin almadığı, başkalarının muttali olmalarından rahatsız olduğu şeydir. Günah insanın sakladığıdır. Günah leke demek değil mi; is, pas demek değil mi? Tevbe eden, hiç günah işlememiş gibi değil mi? Tevbekâr şeffâf adamdır işte bu yüzden…

Günah isi varsa, tevbe pınarı da var şükür. şu hava kirliliğinde ise bulaşmamak mümkün mü? “insanın evinin önünden akan bir ırmak olsa ve ırmakta günde beş kez yıkansa, vücudunda kir barınır mı?” Beş vakit namazı namaz gibi kılanın da benliğinde günah mikropları yuva tutamaz. Doğru, üstüne toz bulaşır, ayak sürçer diz yere değer, denge bozulur eller çamura bulanır; ama ne gam! Irmağını koynunda taşıyanlar kalplerini dönüp dönüp suya tutmaktan bıkmazlar.

O su ki hayattır; beş vakit namaz da, aralarındaki günahlara keffarettir. Sabah namazı gecenin siyah pelerininin örttüğü günahlara keffaret… öğle güneş yükselirken kalp aynasına düşen kara lekelerin cilası. ikindi bambaşka. Meleklerin devir teslim vakti. insanın dünya telaşına en çok daldığı, dolayısıyla ise pasa en çok battığı vakitlerin nuru ikindi. Akşam bir dokunuşuyla lekeleri söken vakit.

Yatsı muhasebe… Yatsı vaktinde mümin, adeta kalbini aheste aheste yıkayıp durular ve günlük kâr zarar hesabını yapar. Bunu yapmayanda hayır yoktur. Bu hesabı yapmayan ziyandadır. Bu hesabı yapan ve gündüzün kirini barını tevbe iksiriyle söküp atan felaha ermiştir. Günah pasını biriktirip, günü gününe silmeyen; kalbini kararttıkça karartana, içindeki nurun ferini söndürene yazıklar olsun! Zamanla o kalp öyle bir bar bağlar ki, bütün şeffaflığı gider, hacerü’l-esvet gibi kapkara kesilir.

Bazı günahların lekesi, Allah yolunda binbir meşakkatle sefere çıkmak, bazen hicret etmek, bazen sürgün edilmekle silinir.

Bazı lekeleri çıkarmanın yolu eşinin dırdırını ya da afrasını tafrasını çekmektir; iş arkadaşına, dava arkadaşına, ortağına, komşusuna tahammül etmektir.

Bazı günahların panzehiri, tam da eli sıkışıkken, kendisi ihtiyaç içindeyken îsâr atına binerek varlığını Allah yolunda sarf etmektir. Evet budur. O günahı başka türlü affettirmek de mümkün değildir. çünkü tevbe günahın cinsindendir.

Bu yüzden ibadet ve hasenat da türlü türlüdür. Ama namaz bütün ibadetlerin bir örneğini bünyesinde barındırması hasebiyle günahların en büyük, en güçlü yıkayıcısı, silicisidir.

öyleyse haydi namaza! alıntıdır….

Reklamlar

1 Response to “Haydi Namaza”


  1. 1 kutaysevgi
    Eylül 19, 2007, 1:03 pm

    Güzel bir yazı yayınlamışsınız.Allah razı olsun faydalananlardan oluruz.İnş.Selametle


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


İlahiaşk

Blog İstatistiklerim...@

  • 870,347 hits

Hatırlatıcı Notlar

 

 

İlahi Aşk Yolculuğu

İlahi Aşk Yolculuğu kitabımızın Kitapyurdunda da satışları başlamıştır.

İmam-ı Gazali

İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçluğu
Hayatında denge problemi yaşayan,
kişiliğinde, aile ilişkilerinde, ebeveynliğinde, sosyal ilişkilerinde, eğitiminde, ruhsal dünyasında kendini geliştirmek ve problemlerini çözümlemek, hedeflerine bilinçli yol almak için deneyimli bir rehbere ihtiyaç duyan, bayan danışanlara yardımcı olmak için buradayım. Saygılarımla.

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Eylül 2007
P S Ç P C C P
« Ağu   Eki »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

@Son Yorumlarım@

hakkında fakraczi
hakkında fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 782 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com

Twitter Sayfama hoş geldiniz.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: