02
Ağu
08

…ASIL AŞK BUDUR İŞTE…


…İnsan kimi severse ona eştir.Bu alemde de onunladır o alemde de…
(Mevlana)

Aşk bir tek kelime. Üç harften oluşuyor sadece. Bir a, bir ş ve bir k bir araya geldiğinde AŞK çıkıyor karşımıza. Ne kadar kısa bir kelime değil mi?
Madde gözüyle bakıldığında tek hecelik olan bu kelime, mana gözüyle bakıldığında ummanlara denktir, ummanlar kadar sonsuzluğa yol çizer. Aşk hissetmek için, yaşamak için var. Aşk ezelden ebede… Hiç bitmeyen, bitmesi hiç mi hiç mümkün olmayan…
Aşkı Adem de yazmıştı kalbine; Rabb’i ruhuna nakşetmişti aşkın parıltılı, aydınlık, nurlu çizgilerini. Havva’da da vardı bu aşk nakışlarından. Havva’nın ruhunun en bilinmeyen, en görülmeyen, en deruni safhasında işliydi bu aşk nakışları.
Adem’de Havvai bir hava var iken Havva’da da Ademi bir rüzgar esiyordu.
Neydi bu?
Belli ki aşktı bu. Adı Aşktı. Adem Havva’ya Havva Adem’e aşıktı. İki ruh birbirine sevdalıydı. Sevgi, aşk, sevda… Karışmıştı birbirine her şey. Adem Havva’ydı, Havva Adem’di sanki. Havva ile Adem tek bir insandı aslında. Aşktı işte bunun adı. İlmi sonsuz, her şeyi bilen, her şeyi gören; ama kendisi görülmeyen biri koymuştu onların ruhlarına aşk pırıltılarını… Ve O bahşetmişti bu güzel, hoş, enfes lütufları. Aşk ağacının meyveleri yetişecekti zamanla… Ve yetişti de… Biz ilk insan Adem ve Havva’nın çocukları, yani onların aşklarının meyveleri değil miydik? Yani insanoğlu aşkın meyveleri…
Kainat olmasaydı AŞK olur muydu? Bu kainat zaten aşkla tekevvün etmemiş miydi? Evet evet… Kainatın, mülk ve melekutun sahibi evreni ihata eden Yüce Allah gül kokulu Peygamberin aşkıyla yaratmıştı bu dünyayı. Aşk dolu bir alemdi bu alem. Muhammed olmasaydı Adem ve Havva yaşarlar mıydı aşklarını?.. Ve meyveler, yani insanoğlu yetişir miydi aşkla? Sözün kısası aşkın temeli ilahi aşka, Allah’a dayanıyor.
Düşünüyorum da biz ne kadar aşığız? Ya da aşık mıyız acaba? Aşık olmamız için sebebimiz var mı? Düşündük mü aşkın ne demek olduğunu? Aşık olmanın şartları mevcut mu yüreğimizde? Sözümüz ne kadar geçer kendimize?
İnsanoğlu kainattaki her şeye aşık olamaz bence. Ya siyahı seviyorsundur ya beyazı. Ya gül güzeldir senin için ya fesleğen; ama ikisini de seviyorum dersen yanılırsın. Aşkın kuralı budur: Tek bir şeyi sevmek. İki tane seviyorsan aşk değildir bu… Tek olmalı… Gül ile fesleğenin arasında fark olmalı… Birini daha fazla sevmelisin. Nasıl ki Allah Muhammed’i diğer peygamberlerden daha çok sevdi… O’nun aşkıyla evreni yarattı… Onun gibi işte… Nasıl ki Adem Havva’yı sevdi… Onun gibi işte…
Sen ki kainatı seviyorsan her şeyiyle, bu aşk değil aşk sebebindir. Seni Allah’a ulaştıracak sebeplerdir bunlar… Yüce Yaradan’a olan aşkının sebepleridir bunlar. Asıl aşk O’na ve o gül yüzlü, gül kokulu Peygamber’e… Aşk budur işte… Aşkı yüreğime kazıyana, aşkı bana düşündürene ve hissettirene aşığım…

…ASIL AŞK BUDUR İŞTE…

Reklamlar

0 Responses to “…ASIL AŞK BUDUR İŞTE…”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


İlahiaşk

Blog İstatistiklerim...@

  • 870,347 hits

Hatırlatıcı Notlar

 

 

İlahi Aşk Yolculuğu

İlahi Aşk Yolculuğu kitabımızın Kitapyurdunda da satışları başlamıştır.

İmam-ı Gazali

İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçluğu
Hayatında denge problemi yaşayan,
kişiliğinde, aile ilişkilerinde, ebeveynliğinde, sosyal ilişkilerinde, eğitiminde, ruhsal dünyasında kendini geliştirmek ve problemlerini çözümlemek, hedeflerine bilinçli yol almak için deneyimli bir rehbere ihtiyaç duyan, bayan danışanlara yardımcı olmak için buradayım. Saygılarımla.

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Ağustos 2008
P S Ç P C C P
« Tem   Eyl »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

@Son Yorumlarım@

hakkında fakraczi
hakkında fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 782 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com

Twitter Sayfama hoş geldiniz.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: