30
Nis
13

Ebedi Sevgiliye Doğru/ Kadere İman
Gecenin ikisi olmuştu. Bir an önce kendimi toparlamalıydım. Günün yoğun telâşından uzak, sakince düşünmeye ihtiyacım vardı. Zihnimi tekrar bir anti virüsten geçirmeliydim. Düşüncelerimi sorguladım. Son yaşadığım imtihandan dolayı yeniden kara bulutlar zihnimi işgal etmişti. Bir şeyler yapmam lazımdı. Bu karamsarlık yeni bir fırtınaya işaret ediyordu. Yaşam kaliteme, maneviyatıma hem de sevdiklerime zarar verecekti. Dinimizin keşkelere izin vermediğini biliyordum. Kadere imanımı yeniden tazeleme vaktim gelmişti.

Hemen Ayet, Hadis, menkıbe ve beyitleri araştırmaya başladım; Okudukça rahatlıyor, düşünce krizim yavaş yavaş sakinleşmeye başlıyordu.

‘’Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. ‘’1

Hz. Ali (R.a) anlatıyor: “Biz bir cenaze vesilesiyle Baki’u’l-Ğarkad’da idik. Derken yanımıza Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm çıkageldi ve oturdu. Biz de etrafında (halka yapıp) oturduk. Elinde bir çubuk vardı. Çubuğuyla yere bir şeyler çizmeye başladı. Sonra: “Sizden kimse yok ki, şu anda cennet veya cehennemdeki yeri yazılmamış olsun!” buyurdular. Cemaat: “Ey Allah’ın Resûlü” dedi. Öyleyse hakkımızda yazılana itimad edip ona dayanmayalım mı?”
“Çalışın, buyurdular. Herkes kendisi için yaratılmış olana erecektir. Cennetlik olanlar, saadet(e götüren) amelde (muvaffak) olacaktır. Şekâvet ehli olanlar da şekâvet(e götüren) amelde (muvaffak) olacaktır!” Sonra şu ayeti tilavet buyurdular. (Mealen): “Kim bağışta bulunur, günahtan kaçınır ve dinin en güzelini tasdik ederse, biz de ona hayır ve kolaylık yolunu kolaylaştırırız” 2

Ebu’d Derda radıyallahu anh şöyle buyurdu:
-Arpa ekmeği yeyib, kıl elbise giymekde iş yoktur. Asıl önemli olan: Allah’dan râzı olmakdır

Birgün Mûsâ aleyhisselâm münacaatında şunları söylüyordu:
– Yarabbi! Benimle konuştun. Bunun için beni seçdin. Daha önce bir beşerle konuşmadın. Hangi amelim için bana bu ihsânı yapdın?
Şu cevabı aldı:
-Ya Mûsâ senden râzıyım. Buna sebeb hükümlerime râzı oldun.

Abdülkâdir Geylâni kuddise sirruh buyurur:
Ey oğul! Kadere rızâ göstermek, kavgalar, çekişmeler ve didişmeler sonunda dünyalığa nâil olmaktan daha güzeldir. Kadere rızâ göstermenin siddîklerin kalplerinde husûle getirdiği tatlılık, nefsânî arzularla zevklere nâiliyetin verdiği tatdan çok daha büyüktür.
Allah dostlarının nazarında, kadere razı olmak, dünyadan ve bütün dünyadakilerden çok daha tatlıdır. Zira Allah’ın takdirine razı olmak, her hal ü kârda hayatı güzelleştirir, tatlılaştırır, huzurlu kılar…” 3

Bir gün Sümbül Sinan Efendi, ders esnasında dervişlerini çetin bir imtihana tabi tuttu. Onlara dedi ki: “Ey bir avuç topraktan ibaret olan canlar! Bu âlemin nasıl yaratılmasını isterdiniz?” Her derviş kendi gönlünce cevaplar sundu. Sıra Muslihuddin Musa Efendi’ye geldi ve yüzünde elmaslar oynaşan Sümbül Efendi tatlı bir tebessümle: “Eee, bir de sen söyle bakalım Musa Efendi, sen nasıl bir dünya isterdin? Âlem bir nizam içinde…” Musa Efendi başını kaldırmadan cevap verdi: “Efendim, bu âlem öyle tatlı bir nizam içinde ki; buna bir şey ilave etmek veya bir şeyi eksiltmek düşünülemez!” Sümbül Efendinin istediği de buydu. Ay yüzünde görülmemiş bir ışık belirdi ve dedi: “Aferin derviş Musa ! Demek her şey merkezinde, böyle olmalıydı diyorsun! Öyleyse senin adın bundan böyle Merkez Muslihuddin olsun!” Bundan sonra derviş Musa , Merkez Efendi ismiyle gönüllerde taht kurdu…

Okuduğum sözler ve aldığım manevi ilâçlar yavaş yavaş tesirini göstermişti. Kara bulutların zihnimi birer birer terk ettiğini görüyor gibiydim. Yeis ve hüznüm kayboluyordu. Yeniden istikamete giden yola girmiştim. Gönlüm ferahladı. Hayat planımı tekrar gözden geçirip amaçlarımı belirledim. Ömür kısa ve vazifeler çoktu. Lüzumsuz yere ailem ve sevdiklerimi de üzmeye hakkım yoktu. Rızık ve ecel bile takdir edilmişken ne diye bu kadar üzülüp kendimi harap edeyim ki diye düşündüm. Benim kul olarak vazifem çalışmak ve dua idi. Takdir Allahü Teâlâ’nındı.

Ne diye üzülürsün Ey Can
İstikamet yolundan gitmelisin
Çalış ve dua et Ey Can
Takdir Allahtan’dır sabretmelisin

Nefsimin, şeytanın ve yardımcılarının hayat imtihanımdaki vesveseleri bu kez daha çabuk bitmişti. Gençliğimdeki imtihanlarım gözümün önüne gelmişti, film gibi seyrediyordum. O demler de bundan daha hafifleri atlatmam bile günler alıyordu. Şimdi ise birkaç saatte imtihanın sırrını çözebiliyordum. Manevi ecza dolabında ihtiyacın olan ilaçlar/ ilimler elinin altında hazır oldu mu ve onları gerektiğinde içiyorsan/okuyorsan, problemlere gülümseyerek bakıyorsun.
Daha önce yaşadığım ağır imtihanda ezberlediğim bir beyit aklıma gelmişti. Onu A4 kâğıda yazıp uzun süre evimin duvarına astığımı hatırlıyorum. Her okuduğumda sakinleştirici ilaç gibi rahatlatırdı. Şimdi yeniden almam gerekmişti. İyi de geldi…

H.z Ömer (r.a)den özlü şiir

Gönlünü ferah tut sen
Allah’tır işleri takdir eden.
Takdir edilmeyen başına gelmez,
Kurtulamazsın alnına yazılandan.

Mevlâm’a sonsuz şükürler olsun ki Müslüman doğmuşuz ve dinimizden kopmak yerine daha çok sarılmışız. Tüm çözümler Ayet, hadis ve Allah dostlarının sözlerinin içinde mevcut, yeter ki çözümü yanlış yerlerde aramayalım. Tercihlerimizi dikkatli kullanalım.

1: Kamer Suresi,49)
2: Leyl 5-7). Buhari, Tefsir, Leyl, Cenaiz 83, Edeb 120, Kader 4, Tevhid 54; Müslim, Kader 6, (2647); Ebu Davud, Sünnet 17, (4694); Tirmizi, Kader 3, (2137), Tefsir, Leyl, (3341).
3: (Fethurrabbani 51. meclis)

Mihrican Ulupınar
27.04.13
12:43

Reklamlar

0 Responses to “Ebedi Sevgiliye Doğru/ Kadere İman”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


İlahiaşk

Blog İstatistiklerim...@

  • 870,084 hits

Hatırlatıcı Notlar

 

 

İlahi Aşk Yolculuğu

İlahi Aşk Yolculuğu kitabımızın Kitapyurdunda da satışları başlamıştır.

İmam-ı Gazali

İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçluğu
Hayatında denge problemi yaşayan,
kişiliğinde, aile ilişkilerinde, ebeveynliğinde, sosyal ilişkilerinde, eğitiminde, ruhsal dünyasında kendini geliştirmek ve problemlerini çözümlemek, hedeflerine bilinçli yol almak için deneyimli bir rehbere ihtiyaç duyan, bayan danışanlara yardımcı olmak için buradayım. Saygılarımla.

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

@Son Yorumlarım@

hakkında fakraczi
hakkında fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 782 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com

Twitter Sayfama hoş geldiniz.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: