Ah mine`l Askgothic-large-msg-11514487341.jpg

İlahi Aşk

 

Karanliğın gündüze hasret kaldığı gibi,
Gülleri görmekten çok hasret kaldim sana.

Yapayanlızım bazen, sen her yerde olsan da,
Özlemin ateş olur hasret yağmurlarında.

Bir aşk, bir sevgi doğdu gönlümün baharında
Sonbaharı, kışında, hem de yazında.

Bir başka aleme alipta götürdü,
Eskimiş kırık aynanın karşısında.

Bir aşk buldu beni, Bende beni bırakmayan,
Kanayan yarama melhem oldu gönlümde.

Bir Aşk buldu beni, aydınlatıp karartmayan,
Tebessüm belirdi yorgun düşen yüzümde.

Nedir bu yangın? Nasıl bir Aşk? Böyle bir sevada,
İlahi bir sevginin aşk mucizesinde.

Feth edilen koca bir şehrin surları gibi,
İlahi Aşkın kudreti doğdu yüregimde.

Uykularım bölündü, amansız gecelerde,
Teheccüte kalkarken şefkatli sevginde.

Mahrum etme beni Aşk’dan ey ilahi kudret,
Büyük kutsal bir Aşk’tır, sabret gönül sabret.

Kerem aslı’sına, Ferhat şirin’e kavuşsun,
Varsın bu yürek, İlahi Aşk ile kavrulsun.

bir zerre kadar aciz kaldım, senin yanında.
Yansın, bitsin uğrunda, ister hep yok olsun

İlahi Aşk… Beni benden koparıp aldında,
Divanesi oldum ıssız sokakların.

Karanlık gecelerin nurlu sabahların da,
Bana seslenir oldu tüm ezanların.

Hayyaal esselah davetin, haydi gel namaza,
Buluşmak vardı ey Aşk senin huzurunda.

Hayyaal el felah dı çağrın, hadi gel felaha
Kurtulmak vardı ey İlah senin yanında.

Dağların yorgun yamaçlarına vurdum kendimi,
Sana bir adım yaklaşıp ulaşmak için,

Kendimde tutu verdim karanlık gölgemi
İlahi Aşk, senin uğrunda ölmek için.

Alıntıdır

İlahi Aşk…

MS 1058-1111 tarihleri arasında Horasan’da yaşayan İmam Gazali’nin 200 civarında eseri bulunmaktadır. Mükasefet-ü’l Kulüb (Kalplerin Keşfi) en önemli eserlerinden biridir. Kalplerin Keşfi konu itibariyle Tasavvufi bir eserdir. Tasavvuf, kalp ile ilgilenen bir ilimdir. Cenab-ı Hakk’ın her gün ziyaret ettiği kalp, kuşkusuz temiz olmaya layıktır. Çünkü bu kulun Rabb’ine karşı edeb kuralıdır. Kalplerin Keşfi adlı eserinde İmam Gazali ayet ve hadislere uygun tarzda Tasavvufu işlemiştir.

Aşk konusunda İmam Gazali’nin görüşleri

“Sevgi” canlı varlığın, haz veren bir nesneye karşı eğilimli olmasıdır. Söz konusu eğilimin güçlenmesi haline aşk denir.

Aşk duygusu, aşığın sevgilisine kul olması ve sahip olduğu her şeyi uğrunda feda etmesine yol açacağı bir dereceye varabilir.

Züleyha’nın Hz. Yusuf’a karşı duyduğu aşkın ne dereceye vardığına bir baksanıza! Kadının bütün servet ve güzelliği bu uğurda gitmiş. Yetmiş deve yükü mücevher ve gerdanlığının var olduğu söylenir, hepsini Hz. Yusuf’un aşkı uğruna harcamış. “Bugün Hz. Yusuf’u gördüm” diyen herkese, eline geçeni zengin edecek değerde bir mücevher vere vere elinde hiçbir şey kalmamış.

Aşırı aşkından dolayı diğer her şey aklından çıktığı için karşılaştığı her şeyi “Yusuf” diye çağırır olmuş, o kadar ki, başını göğe kaldırdığı zaman Hz. Yusuf’un adını yıldızların üzerinde yazılı görürmüş.

Rivayete göre, Züleyha iman edip Hz. Yusuf onunla evlendikten sonra eski aşığı ve yeni kocasından ayrı yasamaya yönelerek kendisini ibadete vermiş, varlığını tamamen Allah’a adamış.

Nihayet bir gün, Hz. Yusuf’a demiş ki, “ben sana Allah’ı tanımadan önce aşık olmuştum, fakat O’ nu tanıyınca kendisine karşı duyduğum muhabbet, diğer her şeyin sevgisini gönlümden giderdi. O’ nun sevgisine bedel istemiyorum.”

Leyla ile Mecnun’ un aşk hikayesini herkes duymuştur. Mecnun’a “adın ne?” diye sorarlar, “Leyla” diye cevap verir. Bir gün yine Mecnun’a “Leyla ölmedi mi ” derler. “Hayır, Leyla kalbimde yaşıyor ölmedi, Leyla benim” diye karşılık verir.

Yine bir gün Mecnun, Leyla’nın evi önüne gider ve gözlerini gök yüzüne diker. Ona “ey Mecnun, gökyüzüne değil, Leyla’nın odasının duvarına bak, belki onu görürsün” derler. O böyle diyenlere “gölgesi Leyla’nın evine düşen yıldız bana yeter” diye karşılık verir.

Anlatıldığına göre, Hallac-ı Mansur’u seksen gün hapsetmişler, İmam-i Şibli, bir gün ziyaretine gitmiş ve “ey Mansur, Muhabbet nedir” diye sormuş. Mansur “bu soruyu bana bugün değil, yarın sor” demiş. Ertesi gün olunca Mansur’u zindandan çıkarırlar ve üzerinde boynunu vurmak üzere yere yaygı yayarlar, bu sırada İmam-i Şibli çıkagelerek karşısında dikilir. Bu anda Mansur ona seslenir, “ey Şibli! Sevginin başı yangın, sonu ise ölümdür.”

Hallac-ı Mansur’un nazarında Allah’tan başka her şeyin batıl olduğuna kesin kanaat gelince ve yalnız Allah’ın hak olduğunu bilince, Hak isminin onun kendi adı olduğunu unutmuş ve “sen kimsin?” sorusuna muhatap olunca “ben Hakk’ım” diye cevap vermiştir.

Elbette ki Tasavvufi anlamda, aşık kul; sevgili, âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Aşk, bu hikayelerde de okuduğumuz gibi mecazi aşkla başlayarak yol alan ve Allah’a ulaştıran İlahi Aşk’tır.

  İmam Gazali

 

Reklamlar

14 Responses to “Ah İlahi Aşkım”


 1. Ağustos 30, 2007, 11:17 am

  Rabbim(c.c) ;
  Muhammed(s.a.v) ümmetini; İlahi aşkı bulanlardan eylesin inş.

 2. 2 ilahiask
  Ağustos 30, 2007, 12:09 pm

  Amin,inşaALLAH,değerli kardeşim,gönüller Mevlamızın aşkıyla dolsa yeryüzünde kavga kalmaz huzur hakim olur,insanoğlu sevgisiz yaşayamaz ama sevginin hakikatide ilahiaşk ,saygı ve hürmetlerimle…..

 3. 3 kutaysevgi
  Ağustos 31, 2007, 2:24 pm

  Rabbim bulmayı nasip eder inş. cümlemize
  Dua ile kalın.
  Saygılarımla

 4. Şubat 19, 2008, 3:49 pm

  Selam.
  Dostlar.
  Allah biz insanlara aşıkktır seviyor bizleri ondan dolayi,
  vahiy gondermistir,
  oyle ise o vahyin gereklerini yerine getirmekle rizasina ermis oluruz,
  ALLAH BIZLERIN HER TURLU HAYALLERIMIZDEN, VE TASAVVURLARIMIZDAN BERIDIR,
  CUNKU , TASAVVURLARIMIZIDA ALLAH YARATMISTIR,
  ALLAHSA YARATTIKLARINDAN HIC BIR SEYE BENZEMEZ,
  HERSEY ONA MUHTACTIR,
  O HIC BIR SEYE MUHTAC DEGILDIR,
  ONUN AZABINDAN YINE ONA SIGINIRIZ,
  O MERHAMETI UZERINE ALMIS,
  CEHENNEMI, MUMINLERE HARAM KILMISTIR,
  OYLE ISE KURANDA MUMINLERIN OZELLIKLERINI OKUYUP O MINVAL UZRE YASANTIMIZI IKAME ETME GATRETI ICERISINDE OLMALIM.
  SELAM VE DUA ILE.
  FURKAN NEZIR
  kurandanmesajlar@hotmail.com

 5. Mayıs 19, 2008, 9:39 am

  BUNU KİM YAZMIZASA HELEN OLSUN BİDE EN GUZEL İLAHİ LRİNİZ VRVVARSA GÖNDERİR MİSİNİZ?

 6. 6 brc
  Eylül 12, 2008, 5:00 pm

  yüreginize saglık

 7. 7 tarikatci
  Kasım 27, 2008, 9:06 pm

  Yeşil ördek olsam yarin gölünde
  Yeşil kemer olsam yarin belinde
  Ben beni kaybettim Bağdat elinde

  (Bağlantı)
  Bana derler kimsin Kadiri’yem ben
  Halil Rahman Rufai’nin kölesiyem ben

  Bayraklar dikildi başlar açıldı
  Sadık olan derviş bir bir seçildi
  Habibin aşkından serden geçildi

  Bağlantı

  Sabah erken kalktım bahçaya endim
  O yarin güllerin koklayıp derdim
  Habibin aşkından ben beni vurdum

 8. 8 fatma
  Aralık 14, 2008, 10:24 pm

  selam ve dua ile..
  allaha sükürki sizin gibi gercek aööah dostlari var insan kimi zaan yanliz kalmak ister sesizligi yanlizlignii dinlemek ister ama nereye giderse gittisin allah hep onunladir dinlemek isedigi sesizligi degil dinlemek istedigi yanlizligi degil kalbinin sesidir belki duymaz duyamaz ama dinlemesi dinlenmesi istenilen o dur rabim en yanliz kaldigimiz sesiz ve caresiz kaldimiz zamanda hep yanizda olsun ki allah kulunun her zaaman yaninda sessizliginde yanlizliginda her zaman her aninda her dakikasinda yanindadir ilahi ask öyle bir asktirki hi bir aska benemez kulunun sevgisi sseni yanliz koayar bit müddet sonra gitmem snei birakmam seninle mezara gelirim desede öyle bir gün gelirki seni yapa yanliz caresiz koyar ama ilahi ask kalbe bir defa yerlestimi cikmaz cikamaz artik kalbte öyle yer yaparki hic bir aska izin vermez kendiini asar sigmaz durmaz uslanmaz dunyaya duyur herkese uyar der ilahi aslk öyle bir asktirki insani dürter sende bulunan bu ask digerlerinde neden bulunmasin onlar neden senin gibi olmasin onlar neden gercek aski ilahi aski tatmasinlar der insanin icinde ilhamlar mutluluklar ebedi kalici huzurlar yayar radan insallah gercek ilahi aski allah sevgisini onu icimizde hissetmeeyi her daim bizlerle oldugunu bilmeyi bizi duydugunu gördügünü yanimizda oldugunu kaderimizi gelmisimizi ve gelicegimizi onun yazdigini bizleri onun yaratigini ona ölünceye kadar sükran duymamiz gerektigini bilen kullarindan eylesin insallah SELAM VE DUA ILE

 9. Ocak 13, 2009, 5:02 pm

  Hikayenin bu bölümünde, Yusuf(as) Mısır’a Sultandır. Mahiyetiyle birlikte birgün yolu, Payitahtın taşra mahallinden geçer. Üstü başı çamura bulanmış, divane bir kadına rastlar. Ardından seslenir”- ZÜLEYHA SENMİSİN?”. Züleyha Annemiz ise;”- Senin bildiğin Züleyha öldü” der, yürür gider harabe hanesine. Rikkate gelen Yusuf(as), ardından yetişir,” Dur Züleyha, bu ne hal? Sana diyeceklerim var” der ve orada Züleyha Annemize evlilik teklifi yapar….
  Sahne Züleyhanındır artık. Tarihe not düşecek bir AŞK dersi vermenin zamanı Züleyhadadır:… Yerden bir taş alır ve nefesiyle, sadece bir kere AH’lar taşa. Ve derki;”- Ey Yusuf(as), Eğer bu taşı elinde tutabilirsen, Benim nikahımıda tutabilirsin.” der ve taşı Yusufa(as) verir. Taş KOR halini almıştır ve Yusuf’u(as) yakmıştır. Taş düşer ve Hayret sırası Yusuftadır(as):”- Bu nedir böyle?
  İŞTE der Annemiz;” -İŞTE EY YUSUF(as), BU AŞK’ın KOR’unu YILLAR VAR’ki YÜREĞİMDE TAŞIRIMDA, BİR AN OLSUN, ATMAYI, KURTULMAYI DÜŞÜNMEDİM. SEN İSE BİR NEFESLİK HAR’ına DAYANAMADIN EY YUSUF(as)”…………

 10. Mart 16, 2009, 8:44 am

  MERHABA EY DOST, MERHABA İKİ DÜNYA GÜZELİ,MERHABA SİZLE OLAN GÖNÜLLER,SİZLE PİŞEN AŞ VE AŞK, MERHABA…YÜRÜ BİRE TUNCAY , YÜRÜ SEN KENDİNİ TEDAVİ ET,RABBİM NE YAMANDA CAN VERMİŞ …

 11. Haziran 4, 2009, 8:39 pm

  selam dostlar bence allah aşkı kendini bilmektir ve ona daha çok yaklaşmak için daha fazla iyilik yapmak geliyor bi an önce ona kavuşmak istiyor , dua ile

 12. 12 ilahiask
  Haziran 6, 2009, 3:06 pm

  Ve aleyküm selam kardeşlerim,Mevlam hepimizi Muhabbetullaha eriştirsin inşaallah.

 13. 13 isimsiz
  Kasım 17, 2009, 7:38 pm

  gerçek aşkı, ilahi aşkı nasıl buluruz. hidayete nasıl ereriz.

 14. 14 YILMAZ
  Kasım 21, 2010, 7:50 pm

  Bir lafım yok soyleyem oyle ihtiyacım varki dinleyem
  Kim kul olabildi kim asi nedir bu isyan kime yoksa yaradanamı?
  Kalp çarparken onu cc ALLAH derken biz küfre batıyoz habersiz
  Ha ölüm unutulan ama bize enyakın dosttan da yakın olan gerçek
  Ömürse bir ağaç kölgesi okadar kısa bir mola gafilolan biz
  Ne leyla ne mecnun ne kerem nede aslı ne ferhat nede şirin
  Yunus demiş diyeceyin bana seni gerek seni anlaşılan ruh tanıyor
  Akıl buluyor fakat nefis kor gormuyor şeytansa bizi dünyayla aldatıyor
  Makam mevki saltanat şöhret asalet rütbe gibi süslerle hepimizi kandırıyor
  Birgün o gerçekle karşılaşacağımızı bize unutturuyor ama kati ve gerçek o
  Yani ölüm aşkın sevginin amblemi kavuşmak için olan vasıta ne güzel şey o
  Ölüm sevgiliye kavuşma insan korktuğu şeyede bak asıl sevinencek şey o
  Yani ölüm ama gayesi ve amacı ALLAHTAN uzak yaşamış küfrün içinde çırpınan
  Biz tabiki korkacağız günahkar vefasız kuluk yapamamış yuzsuz vede ürkek biz
  Bak yiğitler okullar biz ölümü şebi aruz biliriz diyen kullar yani iki sevgilinin
  Buluştuğu an sevgililerin kavuştuğu an mevlananın diliyle dünya sürgününün bitişi
  SENDEN SANA SIĞINIRIM GAZABINDAN RAHMETİNE SEN EN ÇOK AFFEDENSİN HABİBİN HATRINA YA İLAHİİİİİİİİİİİİİİİİİİ YA İLAHİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ YA İLAHİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ AFFI SEVEN SENSİN BİZİDE NEOLUR BİZİDE NEOLUR BİZİDE AFFFF
  KAPINA GELDİK BİZ DİLENCİ SEN EFENDİ BOŞ ÇEVİRME CELALİN HATRINA CEMALİN YUZU HÖRMETİNE YA İLAHİİİİİİİ RAHMETİNE SIĞINIRIZ SAMİMİ AŞIKLAR HÖRMETİNE


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Blog İstatistiklerim...@

 • 886.085 hits

Hatırlatıcı Notlar

 

 

İlahi Aşk Yolculuğu

İlahi Aşk Yolculuğu kitabımızın Kitapyurdunda da satışları başlamıştır.

İmam-ı Gazali

İmam-ı Gazali son nefeste iman üzere ölmek için aşağıdaki duanın sabah namazlarının sünneti ile farzı arasında okunmasının tavsiye etmiştir Bismillahirrahmanirrahim " Ya hayyü ya kayyumü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram" Allahümme inni es'elüke en tuhyiye kalbi bi nuri ma'-rifetike ebeden ya allahü ya allahü ya allahü ya rahmanü ya rahıymü bi rahmetike ya erhamer rahımiyn"

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçu Mihrican Ulupınar

Yaşam Koçluğu
Hayatında denge problemi yaşayan,
kişiliğinde, aile ilişkilerinde, ebeveynliğinde, sosyal ilişkilerinde, eğitiminde, ruhsal dünyasında kendini geliştirmek ve problemlerini çözümlemek, hedeflerine bilinçli yol almak için deneyimli bir rehbere ihtiyaç duyan, bayan danışanlara yardımcı olmak için buradayım. Saygılarımla.

@Hakkımda…@

15 Kasım 1971/26 Ramazan 1391 Niğde Değirmenli Kasabası doğumluyum.

1977' den itibaren Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.

Halen Dünyanın incisi İstanbul’da ikamet etmekteyim.

Biz Mevlamızın İlahiaşkının Hamallarıyız

Tek derdimiz; Mevlamızın Hakiki Kullarından Olabilmek ve Rızasını Kazanabilmek…

Terk-i dünya/ Terk-i Ukba/ Terk-i Terk/ Hiçlik/ Aşk-ı Deryada damla / Kulluk...

Dileğimiz; Son Nefesimizde Şeb-i Arusu yaşayabilmek ve Cennette Cemalullah’ ı müşahade edebilmektir…

Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle…

Mihrican Uymaz Ulupınar

mihricanulupinar@gmail.com

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

@Son Yorumlarım@

için fakraczi
için fakraczi

Hoş Geldiniz :)

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 342 takipçiye katılın

Follow Ebedi Sevgiliye Doğru on WordPress.com

Twitter Sayfama hoş geldiniz.

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: